تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
نخستین جشنواره حلوا مسقطی لاری همراه با جشن بزرگ عیدانه از ویژه برنامه های نوروز 98
27 اسفند 1397   19:59:18 |  اخبار شهرداری  > 
نخستین جشنواره حلوا مسقطی لاری همراه با جشن بزرگ عیدانه از ویژه برنامه های نوروز 98

آوردن سوغات از سفر، یکی از آداب و رسومی است که از گذشته در جامعه مرسوم بوده و مردم در سفرهایشان، بسته به نوع سفر، اعم از تفریحی و مذهبی سعی بر آن داشته‌اند که محصول خاص آن شهر را انتخاب، تهیه و به دیار خود به عنوان هدیه بیاورند.
این امر پسندیده که در دین نیز با توجه به حدیثی از وجود مبارک امام صادق(ع) مبنی بر«اذا سافر أحدکم فلیأت أهله بما تیسر و لو بحجر» بر آن تاکید شده تمام آثار و صنایع دستی و همچنین خوراکی‌ها و شیرینی‌های هر شهر را نیز شامل شده است.
لارستان با قدمتی طولانی که به قبل از اسلام برمی‌گردد، سوغاتی‌های زیادی را شامل می‌شود که امروزه پرآوازه ترین آن حلوا مسقطی لاری است. شاید امروز کمتر کسی باشد که به لار سفر کند و سراغی از مسقطی فروشی‌ها نگیرد.
قریب به ۱۵۰ سال است که این شیرینی محلی خوش طعم و خوش بوی لاری از خوشمزه‌ترین سوغاتی‌های استان فارس محسوب می شود.
محمدرضا قنبرنژاد شهردار لار می گوید، در راستای شناساندن و معرفی بهتر این سوغات شیرین و دلربا، شهرداری و شورای اسلامی شهر لار فرصت را غنیمت شمرده و با همکاری صنف قنادان و نهادها و ارگان های مرتبط نخستین جشنواره حلوا مسقطی لاری را در روزهای 8 و 9 فروردین ماه 98 همراه با نمایشگاه صنایع دستی، اغذیه و شیرینی های لارستان به همراه جشن بزرگ عیدانه در بوستان ملت لار (پارک شهر) برگزار خواهد کرد.
قنبرنژاد در خصوص برنامه های امسال ستاد تسهیلات سفر نوروز 98 شهرداری هم می گوید: برنامه های متنوع و متعددی برای استقبال از سال نو و تعطیلات نوروزی پیش بینی شده است.
برپایی ایستگاه اطلاع رسانی در مبادی ورودی شهر لار، نصب بنرهای راهنما و معرفی اماکن گردشگری و مذهبی، توزیع بسته های فرهنگی شامل نقشه توریستی و معرفی مراکز دیدنی و تاریخی و اقامتی و تفریحی، بروشورهای هشدارهای ترافیکی و استقبال از مهمانان نوروزی در روز سوم فروردین ماه با حضورین مسولین شهرستان همراه با اهدا بسته های فرهنگی به مسافران و در کنار آن نواختن ساز محلی لاری از جمله برنامه های ستاد تسهیلات سفر نوروز98 شهرداری لار است.
شهردار لار ضمن دعوت از هموطنان برای سفر به لارستان بزرگ می گوید، طبق برنامه ریزی و هماهنگی های بعمل آمده، تلاش شده تا در کنار ایستگاه اطلاع رسانی شهرداری، جهت رفاه حال همه اقشار، از خدمات سایر دستگاه های موثر در این ایام نظیر: نیروی انتظامی، هلال احمر، اداره کل میراث فرهنگی، پلیس راهنمایی و رانندگی، آتشنشانی و ... با ارائه خدمات پیش بینی شده، پذیرای مسافران و گردشگران نوروزی باشیم.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به پایگاه خبری - شورای اسلامی لارستان.
منبع: شورای اسلامی لارستان
آدرس: