نظر سنجی
 
خدمات فرهنگي و عمراني آيت ا... سيد علي اصغر موسوي لاري
 
آیت الله سید علی اصغر لاری ، فرزند مجاهد عصر مشروطیت آیت الله سید عبد ا لحسین لاری است. او از سال 1319 تا 1334 ش زعامت معنوی و روحانی لارستان را به عهده داشت. ایشان دارای اخلاقی وارسته و صفاتی‌پسندیده بود و صاحب چنان نفوذ عمیق و عجیبی در مناطق جنوبی شد كه همهُ مردم او را پیشوای خود می دانستند و احترام می گذاشتند. او در برابر ظلم و حق كشی به شدت عكس العمل نشان می داد ؛ به یتیمان و درماندگان با مهربانی رفتار می كرد. تن پوش او بسیار ساده بود و خانواده اش نیز از او تبعیت می كردند. یكی از چهره های بزرگ علمی كشور ، ایشان را این گونه توصیف كرده است :
« او شخصیتی بود ملا ، شجاع و لطیف در حد مجرات. » ( ویژه نامه كوثر ، قم ، شماره 33 ، ص 77 )  
او نه تنها به ارشاد و راهنمایی دینی و شرعی مردم لارستان می پرداخت بلكه با دید اصلاح طلبانه و ترقی خواه ، خود مردم را در اجرای طرح های مختلف تشویق می كرد. ایشان درطول حیات خود طرح های بزرگی را با كمك مردم اجرا كرد. مردم جنوب ایران یاد و خاطرهُ این مرد شریف و بزرگوار را فراموش نمی كنند.
 
                                          حضرت آيت الله سيد علي اصغر موسوي لاري
 
 
احداث سد مخزنی لار
در سال 1325 ش طرح احداث سد مخزني بزرگ لار آغاز شد .كلیهُ هزینه های اجرای این سد از محل كمك های مردمی تأمین می شد . روحانیون و بزرگان شهر مردم را به شركت گسترده در این امر خیر تشویق می كردند . پس از مدتی هزینه های اجرای طرح تأمین و عملیات احداث آن آغاز شد . ارتفاع این سد در حدود 45 متر و طول آن 110 متر است ، كه عرض آن در بخش پایینی هشت متر و در تاج سد به سه متر می رسد . عملیات اجرایی آن سه سال به درازا كشید و در سال 1327 ش پایان یافت . این سد را باید نخستین طرح بزرگ مشاركت مردمی در ایران نامید كه بدون كمك دولت ساخته شده است .
                  
 برای نخستین بار در سال 1371 ش دریاچهُ سد به طور كامل آبگیری شد و حتی آب از آن سرریز كرد . این طرح مشكل آب آشامیدنی اهالی شهر را برطرف نكرد ، اما در تأمین آب سفره های زیرزمینی منطقهُ كشاورزی اناغ ( anax ) بسیار مؤثر بود . ومانع از بروز خسارات ناشي از سيل كه بطو متوالي شهر لار را تهديد ميكرد شد .
 
احداث كارخانهُ برق
درسال 1330 ش طرح احداث كارخانهُ برق لار آغاز شد . برگه های پیش فروش سهام شركت در بین مردم توزیع شد . تجّار لار با اشتیاق تمام اوراق سهام را خریدند . روحانیان بر منابر مردم را به خرید سهام تشویق كردند . زمینی برای احداث كارخانه درنظر گرفته شد . دستگاه های مورد نیاز را از تهران خریداری كردند و با وسایل حمل و نقل ابتدایی به منطقه آوردند . یك مهندس ارمنی برای راه اندازی كارخانه استخدام شد . سرانجام درسال 1331 ش مردم شهر شاهد بودند كه چراغ های معابر و كوچه ها و خانه ها روشن شد.
 
راه اندازی كارگاه های پارچه بافی
پس از جنگ جهانی دوم ، لارستان سال های سختی را پشت سر گذاشت . در طول این مدت تجارت و بازرگانی از رونق افتاد . ناامنی جاده ها حمل و نقل كالا از بنادر را غیر ممكن ساخت . بسیاری از مردم به نان شب محتاج شدند . در این ایام سخت مرحوم آیت الله سید علی اصغر لاری كارگاه های پارچه بافی را تأسیس كرد . سرمایهُ اولیهُ احداث كارگاه ها را بعضی از تجّار شهر تأمین كردند . دستگاه های پارچه بافی در قستی از منزل مسكونی آیت الله نصب شد . بسیاری از افرادی كه قادر به تأمین معاش خود نبودند ، در دوره های كوتاه مدت با طرز كار و چگونگی راه اندازی دستگاه ها آشنا شدند . پس از مدتی این كارگاه بزرگ شروع به كار كرد . پارچه های تولیدی را بزازان شهر خریداری و بهای آن را نقداً به تولید كنندگان پرداخت می كردند. در این كارگاه بیش از پانزده دستگاه پارچه بافی نصب شده بود . كارگران ، به صورت نوبتی و در طول روز كار می كردند . این موضوع سبب شد تا بسیاری از اهالی نیازمند شهر صاحب شغل و درآمد مناسب شوند .
 
احداث نخستین مركز نگهداری كودكان بی سرپرست در جنوب ایران
 
آیت الله سیدعلی اصغر لاری كه مشاهده مكرد بسياري از كودكان لارستاني به دليل قتل وغارتهاي متوالي و بيماري ناشي از قحط سالي جنك جهاني بي سر پرست شده اند ، برای سامان دادن به وضعیت اين كودكان ، یك مركز آموزشی و خدماتی تأسیس كرد .  هزینه های راه اندازی آن را این روحانی وارسته تأمین كرد .كودكان بی سرپرست را در روستاها و شهرهای مختلف لارستان شناسایی و به مركز آموزشی و خدماتی هدایت می كردند . به زودی تعداد زیادی از افراد بی سرپرست و بی خانمان در این مركز گرد هم آمدند . غذا ، پوشاك و امكانات بهداشتی و رفاهی مناسب در اختیار آنان گذاشته شد . مردم شهر داوطلبانه كمك های جنسی و نقدی خود را به مسئولان تحویل می دادند . این موضوع در رفع مشكلات افراد بی خانمان تأثیر بسیاری بر جای گذاشت . بدین گونه مركز آموزشی و خدماتی ، نخستین مركز سرپرستی كودكان یتیم در جنوب ایران ،ازمحل خود یاری های مردمی ، تأسیس و راه اندازی شد .