نظر سنجی
 
تاريخ معاصر شهر لار نقش تعيين كنندهاي در اوضاع سياسي جنوب بر جاي گذاشته است. که پرداختن به آن بطور کامل امکان پذیر نمی باشد و لذا به مختصری از آن اکتفا میکنیم.
 
مجاهدت هاي آيت ا... سيد عبدالمحمد آيت اللهي
 
حضرت آيت الله العظمي سيد عبدالمحمد آيت اللهي از مجتهدين بزرگ و معروف مردم جنوب و مورد علاقه ، و مرجع تقليد آنان وايلات بوده اند . معظم له فرزند ارشد حضرت آيت العظمي سيد عبدالحسين لاري بوده اند . ايشان در سال 303 ه.ق ، در نجف اشرف پا به عرصه ي وجود گذاشته و ، درسنين هفت سالگي قرآن را ختم كرده اند . وي در سال 1309 ه.ق/ 1270 ه.ش به همراه پدر بزرگوارش به لار مهاجرت كرده و در سال 1322 ه.ق ، در سن بيست سالگي سفري به نجف مي كنند ، پس از يك سال تحصيل علم ، در درس مرحوم آخوند خراساني و سيد محمد كاظم طباطبايي يزدي صاحب كتاب عروه الوثقي به لار بازگشت مي كنند ، و بعد از وفات پدر بزرگوارش (سنه 1342 ه.ق) درجهرم به اقامه ي جمعه و جماعت و تدريس مشغول مي شوند ، و اهالي لار و جهرم در امر تقليد به ايشان رجوع مي كرده اند .
دوران آشوب و قحطي وگرسنگي پس از انقلاب مشروطيت و با شروع جنگ جهاني اول ، ادامه يافت . در اين دوره لارستان بدترين شرايط اجتماعي و سياسي را پشت سر مي گذاشت . ناامني و آشوب و جنگ هاي محلي زندگي بسياري از ساكنان آن را تهديد مي كرد .
پس از جنگ جهاني اول ، خاندان قوام الملك شيرازي قدرت اول فارس محسوب مي شدند . در اين شرايط سخت و حساس كه مردم لارستان با مصيبت هاي فراواني رو به رو بودند . حبيب اله قوام كه در اين دوران والي فارس بود ، به قصد انتقام از نيروهاي لارستاني شركت كننده در انقلاب مشروطيت برآمد او كه تمامي بدبختي ها و ناكامي هاي خانواده خود را در جريان انقلاب از چشم مردم لارستان مي ديد ، از  قدرت خود برضد مردم بي دفاع جنوب استفاده مي كرد . ظلم وستم واجحاف اين خاندان در لارستان ، آيت اله سيد عبدالمحمد آيت اللهي كه شجاعت و شهامت و ظلم ستيزي پدر را به ارث برده بود را بر آن داشت تا به مقابله با قوام و پهلوي اول بپردازد . حكومت وقت كه خطبه هاي آتشين وي ، و بسيج مردم لارستان در قيام عليه آنها را تاب نياوردند .ايشان را در سنه 1348 ه.ق/1308ه.ش در خانه شان دستگير نموده و در شيراز تحت نظر و زنداني مي نمايند ، و پس از آزادي ملتزم مي شوند كه در شيراز بمانند . و از آن زمان در شيراز اقامت مي كنند .
 
 در زمان اقامت وي در شيراز اهالي لار ، جهرم و عشاير ، آن بزرگوار را در بيتشان ديدار و زيارت مي كرده اند ، و مسايل ديني خود را مطرح و پاسخ مي گرفته اند و وجوهات شرعيه خود را به ايشان تقديم مي داشته اند ، و هم چنين از راه دور به صورت مكاتبه از ايشان استفتاء مي كرده اند . آن سيد بزرگوار پس از حدود 44 سال خانه نشيني و عبادت و مبارزه ، سرانجام در شب سه شنبه سوم شوال سنه 1393 ه.ق / هشتم آبان 1352 ه.ش در شيراز رحلت فرمودند . مردم جهرم و لارستان هر دو خواستار تدفين جنازه ي آن بزرگوار در شهر خود شدند . و چون مقبره ي پدر بزرگوارشان در جهرم بود ، وي را كنار قبر معظم له به خاك سپردند . آيت ا... سيد عبدالعلي آيت اللهي . آقا سيد ميرزا علي ، حجت الاسلام سيد حسين آيت اللهي ، سيد حسن آقا ، سيد احمد آقا و سيد محمود آقا فرزندان برومند آن بزرگوار مي باشند .